Polskie-Cmentarze.pl

Z prasy

Środa 17.04.2013, godz. 15:43Zmarła Barbara Piasecka Johnson

Zmarła Barbara Piasecka Johnson

1 kwietnia 2013 roku zmarła polska bizneswoman, historyk sztuki, jedna z 20. najbogatszych kobiet świata, Barbara Piasecka Johnson. Miała 76 lat.

Barbara Piasecka urodziła się 25 lutego1937 roku w Staniewiczach. Ukończyła historię sztuki na Uniwersytecie Wrocławskim. Kiedy miała 34 lata wyjechała do Stanów Zjednoczonych, gdzie znalazła pracę jako pokojówka w rezydencji Johna Sewarda Johnsona (twórcy marki Johnson&Johnson). Po pewnym czasie Johnson zaproponował jej stanowisko kuratora swojej kolekcji dzieł sztuki.

W 1971 roku Barbara Piasecka została trzecią żoną Johna Sewarda Johnsona. Ich małżeństwo trwało 12 lat - do momentu śmierci Johnsona w 1983 roku. Wtedy też, rozpoczął się proces sądowy pomiędzy Barbarą Piasecką Johnson a dziećmi Johnsona w sprawie majątku po zmarłym. Proces ten zakończył się ugodą, na podstawie której kobieta otrzymała 350 milionów dolarów.

Dzięki swojej przedsiębiorczości, Barbara Piasecka Johnson znacznie zwiększyła odziedziczony majątek. W 2001 roku kobieta znalazła się na liście 20. najbogatszych kobiet na świecie, ogłoszonej przez magazyn "Forbes". W 2011 roku milionerka znalazła się na 393. miejscu najbogatszych ludzi na świecie. Jej majątek szacowano na 3,6 miliarda dolarów.

W 1974 roku Barbara Piasecka Johnson założyła fundację The Barbara Piasecka Johnson Foundation, finansującą między innymi edukacyjne pobyty polskich naukowców i studentów w USA

Ostatnie lata spędziła w Sobótce.

Zmarła 1 kwietnia 2013 roku w Sobótce. Została pochowana na Cmentarzu św. Wawrzyńca we Wrocławiu.

Źródło: tvn24.pl, wikipedia.pl,

Fot. autorstwa Siliesiac, udostępnione na wikipedia.pl 24.02.2009.

Powrót

Dodaj Komentarz

  • Aby zapobiec spamowi, proszę wprowadzić widoczny na poniższym obrazku kod zabezpieczający w pole tekstowe pod obrazkiem.

    Kod zabezpieczający

    Odśwież

  • wyślij

Komentarze