Polskie-Cmentarze.pl

Z prasy

Wtorek 14.02.2012, godz. 13:15Wznowienie wierszy Wisławy Szymborskiej

Wisława Szymborska

Na księgarskie półki trafiło wznowienie "Wierszy wybranych" oraz tomiku "Tutaj" autorstwa Wisławy Szymborskiej. A już 16 lutego 2012 roku będziemy mogli kupić wznowione wydanie "Rymowanki dla dużych dzieci".

Krakowskie wydawnictwo a5 przygotowało najnowsze wydanie "Wierszy wybranych" Wisławy Szymborskiej. Lektura skupia wybrane utwory z tomików Noblistki, np. z "Dlatego żyjemy", "Wołanie do Yeti", czy "Sto pociech". Ponadto, w książce zostały umieszczone całe tomiki "Chwila" i "Dwukropek". Na kartach "Wierszy wybranych" zawarty został także odczyt noblowski pisarki, pod tytułem "Poeta i Świat".

W księgarniach ukazał się także tomik "Tutaj", wznowiony przez wydawnictwo Znak. Dodatkowo, do lektury została dołączona płyta z nagraniem koncertu z 2009 roku. Wtedy to, podczas premiery książki, Tomasz Stańko improwizował na trąbce na temat wierszy, czytanych przez Wisławę Szymborską. Co ważne, "Tutaj" wydano w wersji dwujęzycznej, z przekładami na język angielski autorstwa Clare Cavanagh.

Natomiast 16 lutego 2012 roku na rynku ukaże się wznowienie "Rymowanek dla dużych dzieci", stanowiące zbiór humorystycznych wierszy Noblistki. Lektura skupia limeryki, moskaliki, lepieje i inne "rodzaje poezji nonsensu", tak dobrze znane Wisławie Szymborskiej. Niezwykłym uzupełnieniem tekstu są kolaże pisarki, które powstały niezależnie od utworów, a stanowią pewnego rodzaju "karty pocztowe, przeznaczone do prywatnej korespondencji".

Źródło: www.culture.pl (za PAP, www.wydawnictwoa5.pl, www.znak.com.pl),

Fot. Jacek Turczyk, fot. udostępnione na commons.wikimedia.org 17.06.2010 na licencji Creative Commons.

Powrót