Polskie-Cmentarze.pl

Z prasy

Wtorek 13.03.2012, godz. 12:27Niezwykłe wiersze Wisławy Szymborskiej

Wisława Szymborska

Sekretarz Wisławy Szymborskiej, Michał Rusinek odnalazł w mieszkaniu polskiej Noblistki tomik niezwykłych wierszy, które nigdy dotąd nie ujrzały światła dziennego. Odnaleziony tomik pochodzi z 1949 roku, a nigdy nie został opublikowany, ponieważ został zatrzymany przez cenzurę.

Co ciekawe, o istnieniu odnalezionego tomiku Wisławy Szymborskiej nie wiedział nikt, oprócz męża poetki. Tomik z 1949 roku jest pierwszym, o którym autorka nie mówiła nikomu.

Mąż Wisławy Szymborskiej zebrał wszystkie ocenzurowane wiersze, a następnie przepisał je na maszynie wraz z opracowaniem bibliograficznym. Dwa egzemplarze tomiku - Noblistki i jej męża - znajdowały się przez cały czas na pawlaczu w mieszkaniu Wisławy Szymborskiej.

Według sekretarza poetki, Michała Rusinka odnalezione wiersze należy opublikować, ponieważ stanowią niezwykle cenny element twórczości Szymborskiej. Rusinek zaznaczył jednak, że jeżeli na jakimś wierszu będzie widniała adnotacja "nie do publikacji", to oczywiście nie trafi on do publikacji.

Wisława Szymborska zmarła 1 lutego 2012 roku w swoim domu w Krakowie. Została pochowana na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie.

Źródło: www.wyborcza.pl,

Fot. Jacek Turczyk, fot. udostępnione na commons.wikimedia.org 17.06.2010 na licencji Creative Commons.

Powrót