Polskie-Cmentarze.pl

Z prasy

Piątek 06.04.2012, godz. 15:20Kryminał Wisławy Szymborskiej

Wisława Szymborska

Sekretarz Wisławy Szymborskiej, Michał Rusinek odnalazł kolejny "skarb" Noblistki. Rusinek, porządkując mieszkanie wybitnej poetki natrafił na opowiadanie - kryminał jej autorstwa, pod tytułem "Błysk rewolweru".

Michał Rusinek na antenie radia RMF FM w "Kontrwywiadzie" opowiadał o bezcennych pamiątkach, które odnalazł w mieszkaniu wybitnej poetki, Wisławy Szymborskiej.

Sekretarz Noblistki, w rozmowie z dziennikarzem Konradem Piaseckim, zdradził, że jedną z takich bezcennych pamiątek jest opowiadanie "Błysk rewolweru". Michał Rusinek przyznał, że jakość opowiadania "pozostawia wiele do życzenia". Rusinek podkreślił, że sądząc po piśmie, Wisława Szymborska tworząc "Błysk rewolweru" miała około dziesięciu lat.

Michał Rusinek powiedział, że odnalezione opowiadanie stanowi kryminał w stylu wczesnych utworów Agaty Christie.

Na antenie radia RMF FM, Michał Rusinek powiedział, że oprócz opowiadania - kryminału odnalazł również "rozsypane wiersze, niektóre w ogóle niepublikowane, niektóre publikowane tylko w prasie literackiej pół wieku temu, ale też mnóstwo przekładów, które ona robiła z różnych języków". Dodał także, że Noblistka "oddawała się zabawom literackim namiętnie już od lat 50. I kiedy kilka lat temu Wydawnictwo "a5" chciało wydać takie zebrane jej zabawy literackie, to ona mówiła: ja właściwie nie umiem, no niektóre odtworzę, niektóre sobie przypomnę, ale gdzieś nie mogę tego znaleźć. No i one się znalazły i są takie rożne, bardzo zabawne rzeczy, zabawne wierszyki".

Wisława Szymborska zmarła 1 lutego 2012 roku w Krakowie. Została pochowana na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie

Przeczytaj biografię Wisławy Szymborskiej

Źródło: www.rmffm.pl, www.wyborcza.pl,

Fot. Jacek Turczyk, fot. udostępnione na commons.wikimedia.org 17.06.2010 na licencji Creative Commons.

Powrót