Polskie-Cmentarze.pl

Z branży

Poniedziałek 05.09.2011, godz. 12:57Krematoria w Danii sposobem na ogrzewanie domów

Article img

W Danii, coraz więcej krematoriów odprowadza ciepło z pieców do lokalnych sieci grzewczych. Nawet Kościół zgodził się na takie spożytkowanie energii z kremacji.

W duńskich krematoriach, co roku spopieleniu ulega około 40 tysięcy ciał. Temperatura, w opalanych gazem krematoriach, dochodzi do 1000 stopni Celsjusza. Zgodnie z obowiązującym prawem, dym pochodzący z kremacji zwłok, musi zostać schłodzony do 150 stopni. Dochodzi do tego w specjalnych kominach, które jednocześnie oddzielają rtęć.

Przedstawiciel duńskiego stowarzyszenia właścicieli krematoriów, Ernst Jansen, wyjaśnia, że krematoria, które odprowadzają ciepło do lokalnych sieci grzewczych, nie muszą ponosić ogromnych kosztów, związanych z budową instalacji kominowych, czy zakupem hektolitrów wody, niezbędnej do ich chłodzenia. E. Jansen uważa, że ogrzewanie domów ciepłem, pochodzącym z krematorium, to sensowny i praktyczny sposób na pozbycie się nadmiaru temperatury, jaką osiąga się przy procesie kremacji. Ponadto twierdzi, że jest to rozwiązanie pragmatyczne i ekologiczne.

Warto podkreślić, że Ernst Jansen, jak i Duńczycy, a nawet Duńska Rada Etyki, nie widzą w tym nic złego – zarówno pod względem natury moralnej, jak i religijnej. Duńska Rada Etyki w 2006 roku orzekła, że przy odprowadzaniu ciepła z krematorium do lokalnych sieci, nie dochodzi do żadnego naruszenia ciała ludzkiego, czy niegodnego traktowania zwłok. Rada stwierdziła, że w tym procesie nie ma nic złego, a większość ciepła pochodzi ze spalania paliwa, a nie ciał ludzkich. Ponadto, jak tłumaczy profesor Agger z Rady:

 Ciało, z którego spalania ciepło podlega ponownemu użyciu w sieci grzewczej, zostawia mniejszy ślad węglowy, a tym samym nie zwiększa globalnego ocieplenia.

Źródło: www.wyborcza.pl

Fot. autorstwa Scythian, udostępnione na www.wikipedia.pl 21.07.2008, na licencji GNU LWD.

Powrót