Polskie-Cmentarze.pl

Wydarzenia

Wtorek 08.10.2013, godz. 10:22Zmarła polska pisarka, Joanna Chmielewska

Zmarła Joanna Chmielewska

7 października 2013 roku w Warszawie zmarła polska pisarka, jedna z najpopularniejszych autorek powieści kryminalno - obyczajowych i sensacyjnych, Joanna Chmielewska. Miała 81 lat.

Joanna Chmielewska urodziła się 2 kwietnia 1932 roku w Warszawie. Już od najmłodszych lat marzyła o pisaniu powieści. Uzyskała tytuł inżyniera architektury na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej.

Joanna Chmielewska zadebiutowała w 1958 roku na łamach "Kultura i Życie". Przez pewien czas pisała w "Kulturze i Sztuce". W 1964 roku na księgarskich półkach ukazała się pierwsza sensacyjna powieść Joanny Chmielewskiej "Klin". Jednak przełomem w jej twórczości była książka opublikowana w 1973 roku - "Lesio". Sama autorka twierdziła, że z własnych powieści najbardziej lubiła "Wszystko czerwone" oraz "Skarby".

Joanna Chmielewska stroniła od wszelkich mediów, nie oglądała telewizji, nie czytała prasy, stroniła od internetu. Lubiła podróżować po świecie, ale nie samolotami - a to ze względu na obowiązujący w nich zakaz palenia papierosów. Podobno, niemal przez całe życie dbała o linię.

Warto podkreślić, że łączny nakład powieści Chmielewskiej przekroczył 6 milionów egzemplarzy, a jej książki tłumaczone były na osiem języków.

Źródło: tvn24.pl, wikipedia.pl, chmielewska.pl. 

Tagi: wybitny wybitny , zmarły zmarły

Powrót

Dodaj Komentarz

  • Aby zapobiec spamowi, proszę wprowadzić widoczny na poniższym obrazku kod zabezpieczający w pole tekstowe pod obrazkiem.

    Kod zabezpieczający

    Odśwież

  • wyślij

Komentarze