Polskie-Cmentarze.pl

Wydarzenia

Czwartek 03.01.2013, godz. 09:52Zmarła Teresa Torańska

Teresa Torańska

2 stycznia 2013 roku w Warszawie zmarła polska dziennikarka, pisarka, autorka wielu wywiadów oraz filmów dokumentalnych, Teresa Torańska. Dziennikarka zmarła w wieku 69 lat.

Teresa Torańska urodziła się 1 stycznia 1944 roku w Wołkowysku. Ukończyła prawo na Uniwersytecie Warszawskim. W latach 70. współpracowała z tygodnikiem "Kultura".

Teresa Torańska jest autorką książki "Oni", skupiającej wywiady - rozmowy z byłymi komunistycznymi decydentami i dygnitarzami, którzy wypowiadali się na temat własnej oceny dokonań socjalizmu w Polsce. Warto podkreślić, że książka została przetłumaczona na kilkanaście języków, a także weszła do kanonu lektur obowiązkowych na wydziałach nauk społecznych i politycznych uniwersytetów w wielu krajach.

W 2005 roku Teresa Torańska za rozmowę z generałem Wojciechem Jaruzelskim otrzymała Nagrodę im. Barbay Łopieńskiej za najlepszy wywiad prasowy. Wywiad został opublikowany 13 grudnia 2004 roku w "Dużym Formacie Gazety Wyborczej". W uzasadnieniu kapituła określiła, że wywiady polskiej dziennikarki wyróżniają się "najwyższym poziomem warsztatowym, dziennikarską dociekliwością, odwagą i głęboką wiedzą historyczną, mają też osobisty, autorski styl, trudny do podrobienia".

W latach 2001 - 2012 Teresa Torańska była dziennikarką "Dużego Formatu" - dodatku reporterów "Gazety Wyborczej". Współpracowała także z tygodnikiem "Newsweek Polska".

Teresa Torańska była autorką talk-show "Teraz Wy". W 2001 roku została uhonorowana Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski "za wybitne osiągnięcia w pracy dziennikarskiej i publicystycznej". Za książkę "Oni" otrzymała Nagrodę Polskiego PEN Clubu im. Ksawerego Pruszyńskiego.

Teresa Torańska zmarła 2 stycznia 2013 roku w Warszawie.

Źródło: tvn24.pl, wikipedia.pl,

Fot. autorstwa Mariusza Kubika, udostępnione na wikipedia.pl 14.06.2006 na licencji Creative Commons.

Powrót

Dodaj Komentarz

  • Aby zapobiec spamowi, proszę wprowadzić widoczny na poniższym obrazku kod zabezpieczający w pole tekstowe pod obrazkiem.

    Kod zabezpieczający

    Odśwież

  • wyślij

Komentarze