Polskie-Cmentarze.pl

Wydarzenia

Środa 27.03.2013, godz. 10:48Zmarł wybitny aktor, Jerzy Nowak

Jerzy Nowak

26 marca 2013 roku w Warszawie zmarł wybitny polski aktor teatralny i filmowy, Jerzy Nowak. Przez kilkadziesiąt lat występował na deskach Narodowego Starego Teatru w Krakowie. Miał 89 lat.

Jerzy Nowak urodził się 20 czerwca 1923 roku w Brzesku. W 1948 roku ukończył Państwową Szkołę Dramatyczną w Krakowie. Rok później debiutował w Teatrze Młodego Widza w Krakowie. Później związał się z Teatrem im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach.

Od 1955 roku Jerzy Nowak występował na deskach teatrów w Krakowie. Przez kilkadziesiąt lat współpracował z Narodowym Starym Teatrem w Krakowie, gdzie stworzył wiele niezapomnianych kreacji, między innymi: Grabarza w "Hamlecie" Williama Szekspira, Pana Młodego w "Weselu" Stanisława Wyspiańskiego, czy Pankracego w "Nie-Boskiej Komedii".

Rolą Hirsza Singera w "Ja jestem Żyd z Wesela" przeszedł do historii polskiego teatru. W ciągu 20 lat, Jerzy Nowak wcielił się w rolę Hirsza Singera aż 633. razy.

W latach 1974 - 1992 wybitny aktor występował w Teatrze im. Słowackiego. Widzowie mogli go zobaczyć w takich rolach, jak: Danton w "Sprawie Dantona" Stanisławy Przybyszewskiej, Wojewoda w "Mazepie" Juliusza Słowackiego, czy Hiob w "Hiobie" według Księgi Hioba.

W produkcjach filmowych Jerzy Nowak obsadzany był najczęściej w rolach drugoplanowych postaci charakterystycznych. Wielką kreację stworzył jako Zucker w filmie "Ziemia obiecana" Andrzeja Wajdy. 

W 2007 roku powstał dokument "Istnienie", poświęcony Jerzemu Nowakowi, a traktujący o problemie śmierci oraz przemijania.

W 2009 roku ukazała się biografia Jerzego Nowaka "Książka o miłości".

Jerzy Nowak zmarł 26 marca 2013 roku w Warszawie.

Źródło: tvn24.pl, wikipedia.pl,

Fot. Sławek, udostępnione na wikipedia.pl 02.11.2007 na licencji Creative Commons.

Tagi: wybitny wybitny , zmarły zmarły

Powrót

Dodaj Komentarz

  • Aby zapobiec spamowi, proszę wprowadzić widoczny na poniższym obrazku kod zabezpieczający w pole tekstowe pod obrazkiem.

    Kod zabezpieczający

    Odśwież

  • wyślij

Komentarze