Polskie-Cmentarze.pl

Wydarzenia

Poniedziałek 14.01.2013, godz. 09:30Zmarł profesor Michał Kulesza

Zmarł prof. Michał Kulesza

13 stycznia 2013 roku zmarł polski prawnik, doradca prezydenta ds. samorządu terytorialnego, a także współtwórca reformy samorządowej z lat 90., profesor Michał Kulesza. Miał 65 lat.

Michał Kulesza urodził się 15 czerwca 1948 roku w Łodzi. W 1969 roku ukończył Wydział Prawa i Administracji na Uniwersytecie Warszawskim. Na warszawskiej uczelni zdobył również tytuł doktora i profesora nadzwyczajnego. W latach 1991 - 1992 pełnił funkcję prodziekana WPiA UW.

Michał Kulesza posiadał uprawnienia radcy prawnego, prowadził własną kancelarię. Był znawcą zagadnień prawa administracyjnego i administracji publicznej. Napisał ponad 150 publikacji naukowych.

Od lat 80. profesor Kulesza był czynnie zaangażowany w prace nad odbudową samorządu terytorialnego, a także przebudową ustroju administracyjnego Polski. Uczestniczył w obradach Okrągłego Stołu.

Profesor Michał Kulesza jest współtwórcą reformy samorządowej. Przygotowywał między innymi ustawę o samorządzie gminnym, a także wiele projektów i ustaw z zakresu administracji publicznej.

Był podsekretarzem stanu w rządzie Hanny Suchockiej i sekretarzem stanu w rządzie Jerzego Buzka. W 2010 roku został powołany na stanowisko doradcy społecznego doradcy Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego ds. samorządu terytorialnego.

W 2009 roku profesor Michał Kulesza "za wybitne zasługi na rzecz samorządu terytorialnego i administracji publicznej, za osiągnięcia w pracy naukowej" został uhonorowany Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Rok później, za "wybitne zasługi w działalności na rzecz rozwoju demokracji lokalnej, za osiągnięcia w pracy naukowej i publicznej" został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

Michał Kulesza zmarł 13 stycznia 2013 roku.

Źródło: tvn24.pl, wikipedia.pl.

Tagi: wybitny wybitny , zmarły zmarły

Powrót

Dodaj Komentarz

  • Aby zapobiec spamowi, proszę wprowadzić widoczny na poniższym obrazku kod zabezpieczający w pole tekstowe pod obrazkiem.

    Kod zabezpieczający

    Odśwież

  • wyślij

Komentarze