Polskie-Cmentarze.pl

Wydarzenia

Czwartek 24.01.2013, godz. 10:16Zmarł kardynał Józef Glemp

Józef Glemp

23 stycznia 2013 roku w Warszawie zmarł kardynał senior Józef Glemp. W latach 1981 - 2004 był przewodniczącym Konferencji Episkopatu Polski, w latach 1981 - 2009 był Prymasem Polski. Od 2006 roku Józef Glemp był arcybiskupem seniorem archidiecezji warszawskiej.

Józef Glemp urodził się 18 grudnia 1929 roku w Inowrocławiu. W 1952 roku ukończył dwuletnie studia filozoficzne w Prymasowskim Wyższym Seminarium Duchownym w Gnieźnie, a następnie rozpoczął czteroletnie studia teologiczne w Arcybiskupim Seminarium Duchownym w Poznaniu.

25 maja 1956 roku w bazylice prymasowskiej w Gnieźnie Józef Glemp otrzymał święcenia kapłańskie. W latach 1958 - 1964 Józef Glemp przebywał w Rzymie, gdzie na Papieskim Uniwersytecie Laterańskim studiował prawo kanoniczne i świeckie.

Po przyjęciu święceń kapłańskich nie uzyskał zgody władz świeckich na podjęcie pracy w parafii, wyznaczonej mu przez władze kościelne. Do końca 1956 roku pomagał w obowiązkach duszpasterskich w rodzinnej parafii św. Jakuba w Mogilnie.

W 1967 roku ksiądz Józef Glemp pracował w Sekretariacie Prymasa Polski w Warszawie. Był referentem do spraw prawnych, a także kapelanem i osobistym sekretarzem prymasa Stefana Wyszyńskiego. W 1972 roku Józef Glemp uzyskał godność kapelana honorowego Jego Świętobliwości, a cztery lata później - kanonika gremialnego Kapituły Prymasowskiej w Gnieźnie.

4 marca 1979 roku ks. Józef Glemp został mianowany ordynariuszem diecezji warmińskiej. 21 kwietnia tego samego roku otrzymał sakrę biskupią z rąk prymasa Polski, Stefana Wyszyńskiego.

Od 1981 roku Józef Glemp pełnił funkcję przewodniczącego Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski. Posługa prymasowska Józefa Glempa rozpoczęła się w bardzo burzliwym okresie - w pierwszym roku urzędowania władze wprowadziły stan wojenny.

7 lipca 1981 roku Papież Jan Paweł II mianował Józefa Glempa arcybiskupem metropolitą warszawskim, jak również arcybiskupem metropolitą gnieźnieńskim, co wiązało się z przyznaniem godności Prymasa Polski. Jako Prymas Polski opiekował się duszpasterstwem Polonii. Pełnił urząd wielkiego kanclerza Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie oraz Papieskiego Wydziału Teologicznego w Warszawie.

Na publicznym konsystorzu, zwołanym 2 lutego 1983 roku otrzymał godność kardynała prezbitera Świętego Rzymskiego Kościoła tytułu Najświętszej Maryi Panny na Zatybrzu.

W 1992 roku, po reorganizacji struktur Kościoła w Polsce, dokonanej przez Papieża Jana Pawła II, Józef Glemp pozostał arcybiskupem metropolitą warszawskim, a także zachował godność prymasa Polski.

W 2007 roku Józef Glemp przeszedł na emeryturę, jednak decyzją papieża Benedykta XVI tytuł prymasa Polski zachował do 2009 roku. Miał wtedy 80 lat.

18 grudnia 2009 roku Józef Glemp zakończył swoją posługę prymasowską, która trwała 28 lat.

Kardynał Józef Glemp "poświęcił swoje życie dla dobra Kościoła". To do niego należały najważniejsze urzędy - stał na czele Kościoła w czasie stanu wojennego, w czasie przemian ustrojowych w 1989 roku, a także integracji Polski z Unią Europejską. Był człowiekiem skromnym, otwartym na innych ludzi i ich problemy.

Kardynał Józef Glemp zmarł po długiej chorobie - 23 stycznia 2013 roku w Warszawie.

Źródło: tvn24.pl, wikipedia.pl,

Fot. autorstwa Reytana, udostępnione na commons.wikimedia.org 07.05.2006.

Tagi: wybitny wybitny , zmarły zmarły

Powrót

Dodaj Komentarz

  • Aby zapobiec spamowi, proszę wprowadzić widoczny na poniższym obrazku kod zabezpieczający w pole tekstowe pod obrazkiem.

    Kod zabezpieczający

    Odśwież

  • wyślij

Komentarze