Polskie-Cmentarze.pl

Wydarzenia

Poniedziałek 28.10.2013, godz. 10:34Zmarł Tadeusz Mazowiecki

Zmarł Tadeusz Mazowiecki

28 października 2013 roku zmarł były premier pierwszego niekomunistycznego rządu, Tadeusz Mazowiecki. Polityk, działacz opozycyjny, publicysta. Miał 86 lat.

Tadeusz Mazowiecki był ostatnim premierem PRL, a także pierwszym premierem III Rzeczypospolitej. Był jednym z założycieli Unii Demokratycznej i Unii Wolności. Od 2010 roku pełnił funkcję doradcy Prezydenta RP ds. polityki krajowej i międzynarodowej. Był kawalerem Orderu Orła Białego.

Tadeusz Mazowiecki urodził się 18 kwietnia 1927 roku w Płocku. W 1946 roku Tadeusz Mazowiecki ukończył Liceum Ogólnokształcące im. St. Małachowskiego w Płocku, a następnie rozpoczął studia prawnicze na Uniwersytecie Warszawskim.

W latach 1948 - 1955 działał w Stowarzyszeniu "PAX". Był współzałożycielem "Wrocławskiego Tygodnika Katolików", a w latach 1953 - 1955 był redaktorem naczelnym tego pisma. W 1958 roku rozpoczął wydawanie miesięcznika "Więź", którego redaktorem naczelnym pozostał do 1981 roku. W tym samym roku został redaktorem naczelnym "Tygodnika Solidarność". Stworzył podziemne pismo "21".

2 grudnia 1990 roku na spotkaniu przedstawicieli Wojewódzkich Komitetów Wyborczych Tadeusz Mazowiecki zaproponował stworzenie Unii Demokratycznej. Rok później został posłem na Sejm I kadencji z regionu poznańskiego. Był członkiem sejmowej Komisji Obrony Narodowej, Komisji Nadzwyczajnej do rozpatrzenia projektu ustawy Karta Praw i Wolności oraz Komisji Konstytucyjnej Zgromadzenia Narodowego.

Tadeusz Mazowiecki był wyznaczony przez Komisję Praw Człowieka ONZ na specjalnego sprawozdawcę konfliktu w byłej Jugosławii.

W 2010 roku Prezydent RP Bronisław Komorowski powołał Tadeusza Mazowieckiego na stanowisko Strategicznego Doradcy Prezydenta RP.

Tadeusz Mazowiecki zmarł 28 października 2013 roku w Warszawie.

Źródło: tvn24.pl, wikipedia.pl, wiadomosci.onet.pl,

Fot. autorstwa Pl stansfield, udostępnione na wikipedia.pl 08.09.2007.

Powrót

Dodaj Komentarz

  • Aby zapobiec spamowi, proszę wprowadzić widoczny na poniższym obrazku kod zabezpieczający w pole tekstowe pod obrazkiem.

    Kod zabezpieczający

    Odśwież

  • wyślij

Komentarze