Polskie-Cmentarze.pl

Wydarzenia

Środa 19.02.2014, godz. 12:05Koncert pamięci Jacka Kaczmarskiego w Toruniu

Jacek Kaczmarski

22 marca 2014 roku w Centrum Kultury Dwór Artusa w Toruniu odbędzie się koncert specjalny, poświęcony pamięci wybitnego polskiego muzyka, Jacka Kaczmarskiego.

W kwietniu 2014 roku mija 10 lat od śmierci Jacka Kaczmarskiego. Z tej okazji Dwór Artusa zorganizował koncert pamięci pieśniarza, na który zaprosił Mateusza Nagórskiego - "artystę brawurowo wykonującego piosenki Jacka Kaczmarskiego, ale również autora muzyki do nieumuzycznionych tekstów barda".

Mateusz Nagórski wykona utwory Kaczmarskiego, a także kilka piosenek Przemysława Gintrowskiego. 

Jacek Kaczmarski był polskim poetą, kompozytorem, śpiewakiem i twórcą tekstów piosenek. Popularność zyskał głównie dzięki piosenkom o charakterze historycznym i polityczno-społecznym. Jacek Kaczmarski w trakcie swojej działalności artystycznej napisał ponad 600 wierszy, 5 powieści i dwa libretta. Był także kompozytorem muzyki do swoich wierszy i pieśniarzem – przez ponad 25 lat wykonywał swoje utwory na scenie. Reprezentował nurt tzw. piosenki autorskiej, co oznacza, że utwór został całkowicie stworzony przez niego - od tekstu, poprzez warstwę muzyczną, aż do jej wykonania.

Jacek Kaczmarski zmarł 10 kwietnia 2004 roku w Gdańsku. Został pochowany na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie.

Źródło: strefaimprez.pl,

Fot. Paweł Plenzner, udostępnione na wikipedia.pl 04.08.2010 na licencji Creative Commons

Powrót

Dodaj Komentarz

  • Aby zapobiec spamowi, proszę wprowadzić widoczny na poniższym obrazku kod zabezpieczający w pole tekstowe pod obrazkiem.

    Kod zabezpieczający

    Odśwież

  • wyślij

Komentarze