Polskie-Cmentarze.pl

Ciekawostki

Czwartek 12.04.2012, godz. 13:09Życiorys Leona Niemczyka w łódzkim archiwum policyjnym

Leon Niemczyk

Policyjni archiwiści z Łodzi odnaleźli odręcznie spisany życiorys wybitnego aktora, Leona Niemczyka. Aktor napisał ten życiorys 25 lat temu, kiedy ubiegał się o pozwolenie na broń. Prawdopodobnie, odnaleziony rękopis Leona Niemczyka trafi do Muzeum Kinematografii w Łodzi.

Materiały policyjne, które trafiają do policyjnych archiwów, są niszczone po upływie przynajmniej pięciu lat. Jednak zdarza się i tak, że policjanci, spośród ogromu "zwykłych" dokumentów, wydobywają "historyczne perełki", które mogą być przekazane do muzeów.

Jedną z takich "perełek" jest właśnie odręcznie spisany życiorys wybitnego aktora Leona Niemczyka. Aktor, aby otrzymać zezwolenie na wydanie broni, musiał złożyć na milicji odpowiednie dokumenty, a w tym właśnie życiorys. W przedłożonym życiorysie, Leon Niemczyk opisał swoją edukację, wątek wywiezienia na roboty do Niemiec po zakończeniu Powstaniu Warszawskim, a także początki swojej kariery zawodowej w Teatrze Wybrzeże w 1947 roku.

Odnaleziony odręcznie spisany życiorys Leona Niemczyka zostanie przekazany władzom miasta Łodzi. Później - najprawdopodobniej - trafi do Muzeum Kinematografii w Łodzi.

Leon Niemczyk był jednym z najwybitniejszych polskich aktorów filmowych oraz teatralnych. Leon Niemczyk zagrał w ponad 400 filmach polskich i niemal 150 zagranicznych. Występował w "Krzyżakach", "Akademii Pana Kleksa" czy "Wielkim Szu". Widzowie mogli podziwiać jego grę aktorską zarówno na dużym ekranie, jak i deskach teatru. Jednak jego prawdziwą miłością był film i to jemu oddał się bezgranicznie. Warto podkreślić, że to właśnie z przedsięwzięć kinowych, aktor znany jest w całej Europie. Brał udział w produkcjach niemieckich, francuskich oraz czeskich.

Leon Niemczyk zmarł 29 listopada 2006 roku w Łodzi. Został pochowany na Starym Cmentarzu w Łodzi.

Źródło: www.tvn24.pl,

Fot. autorstwa Sławka, udostępnione na commons.wikimedia.org 4.11.2007 na licencji Creative Commons.

Powrót