Polskie-Cmentarze.pl

Ciekawostki

Piątek 17.02.2012, godz. 10:05Tablica Anny German we Wrocławiu

Wrocław Rynek

Od wczoraj, tj. 16 lutego 2012 roku, kamienica, znajdująca się przy ulicy Trzebnickiej 5 we Wrocławiu jest miejscem szczególnym. A wszystko to za sprawą tablicy pamiątkowej, wmurowanej w ścianę kamienicy. Tablicy, poświęconej znanej polskiej piosenkarce, Annie German.

Uroczystego odsłonięcia tablicy pamiątkowej Anny German dokonał mąż wokalistki, Zbigniew Tucholski. W czwartkowej uroczystości udział wzięli najbliżsi piosenkarki, a także jej wierni fani. Podczas odsłonięcia tablicy, zebrani śpiewali największy przebój Anny German, a mianowicie "Człowieczy los". Dodajmy, że w kamienicy, na ścianie której wmurowano tablicę pamiątkową, Anna German mieszkała przez 18 lat.

Anna German była znaną, szanowaną i lubianą piosenkarką, kompozytorką i aktorką. Urodziła się 14 lutego 1936 roku w Urgenczu w Uzbekistanie. Po wojnie, wraz z matką przeprowadziła się do Polski - najpierw do Nowej Rudy, a następnie do Wrocławia. We Wrocławiu uczęszczała do VIII Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Krzywoustego, a później studiowała geologię na Uniwersytecie Wrocławskim.

W 1960 roku na deskach wrocławskiego teatru Kalambur zadebiutowała jako piosenkarka. Trzy lata później wystąpiła na III Międzynarodowym Festiwalu Piosenki w Sopocie, gdzie zdobyła II nagrodę w dniu polskim za utwór "Tak mi z tym źle". W 1964 roku zdobyła również drugą nagrodę na Festiwalu Piosenki w Opolu, śpiewając piosenkę "Tańczące Eurydyki".

W 1965 roku piosenką "Zakwitnę różą" zdobyła I nagrodę na III Festiwalu Piosenki w Opolu. Co ważne, została zaproszona przez "Discografica Italiana" do Włoch. W 1966 roku podpisała trzyletni kontrakt z włoską firma fonograficzna CDI. W tym samym roku wystąpiła na scenie paryskiej Olimpii. Natomiast rok później, jako pierwsza i jedyna w historii polska artystka zaśpiewała na XVII Festiwalu San Remo oraz - jako pierwsza cudzoziemka na XV Festiwalu Piosenki Neapolitańskiej.

Anna German śpiewała w siedmiu językach, koncertowała w Stanach Zjednoczonych, Francji, Portugalii, Australii, czy Wielkiej Brytanii. Zdobywała nagrody na festiwalach w kraju i za granicą, między innymi w: Zielonej Górze, Kołobrzegu, Opolu, Sopocie, San Remo,Bratysławie, Cannes, Monte Carlo.

Anna German zmarła 26 sierpnia 1982 roku w Warszawie. Została pochowana na Cmentarzu Ewangelicko-Reformowanym w Warszawie.

Źródło: www.wroclaw.gazeta.pl, www.wikipedia.pl,

Fot. autorstwa Tcie, udostępnione na www.wikipedia.pl 25.08.2005 na licencji Creative Commons.

Tagi: cmentarz cmentarz , wybitny wybitny

Powrót