Polskie-Cmentarze.pl

Ciekawostki

Wtorek 03.07.2012, godz. 13:00Szkielety średniowiecznych wampirów

800px-Vampire_Children_skalowane

W bułgarskiej miejscowości, Sozopol, odnaleziono dwa ludzkie szkielety, pochodzące ze średniowiecza. Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, że szkielety przebite były kawałkami żelaza. A takie praktyki czyniono po to, aby ... uniemożliwić przemianę zmarłego w wampira.

Według pogańskich wierzeń, zmarłym, którzy za życia postrzegani byli jako "niegodziwi", w dniu ich pogrzebu przekłuwano serce żelaznym lub drewnianym kołkiem. Najlepiej, jeśli był to kołek osinowym. Warto dodać, że wierzono, że osika posiada moc odpędzenia złych duchów.

Ponadto, trumny z "takimi" zmarłymi były dodatkowo zabezpieczane – zabijano je gwoździami. Wszystko po to, aby zmarły nie mógł wyjść z trumny o północy – już pod postacią wampira.

Według dyrektora Krajowego Instytutu Historycznego, Bożydara Dymitrowa, rytuały zapobiegające przemianę zmarłego w wampira, były praktykowane w Bułgarii jeszcze w I dekadzie XX wieku.

Źródło: www.wprost.pl, www.niewiarygodne.pl,

Fot. aut. Shawn Allen, udostępnione na commons.wikimedia.org 23.02.2007 na licencji Creative Commons.

Powrót

Dodaj Komentarz

  • Aby zapobiec spamowi, proszę wprowadzić widoczny na poniższym obrazku kod zabezpieczający w pole tekstowe pod obrazkiem.

    Kod zabezpieczający

    Odśwież

  • wyślij

Komentarze