Polskie-Cmentarze.pl

Ciekawostki

Wtorek 06.03.2012, godz. 10:14Święto O - bon w Japonii

Święto O-bon w Japonii

O – bon, czyli Święto Latarni jest jednym z najważniejszych świąt w Japonii. Uroczystość, która odbywa się w połowie sierpnia każdego roku, stanowi polski odpowiednik listopadowych Zaduszek i jest ważnym elementem japońskiego buddyzmu. Według tradycji, która swoimi korzeniami sięga ponad 500 lat, podczas święta O – bon duchy zmarłych przodków odwiedzają swoje domy na ziemi.

Tradycja O – bon

Według buddyjskiej teologii, tradycja O – bon narodziła się wraz z historią ucznia Buddy, Maha Maudgalyayana, który posiadał magiczną zdolność widzenia swojej zmarłej matki. Pewnego razu zauważył, że kobieta została uwięziona w Królestwie Głodnych Duchów i z tego powodu bardzo cierpi. Maha Maudgalyayana postanowił więc udać się do Buddy i prosić go o uwolnienie matki. Budda polecił uczniowi, aby ten złożył ofiary mnichom, którzy się nawrócili. Maha Maudgalyayana wykonał powierzone mu zadanie, a tym samym doprowadził do uwolnienia rodzicielki. Z radości zaczął tańczyć – stąd wywodzi się radosny taniec Bon Odori, który stanowi formę upamiętnienia zmarłych przodków.

Pierwotnie, Święto Latarni obchodzono 15 lipca. Współcześnie, Japończycy celebrują O - bon w połowie sierpnia, najczęściej jest to data między 13 a 16 dniem miesiąca.

Obchody święta O - bon

Uroczystość O - bon w Japonii trwa trzy dni. W tym czasie Japończycy spotykają się z całą rodziną, aby godnie uczcić pamięć zmarłych przodków. Warto podkreślić, że Święto Latarni nie jest świętem narodowym, więc Japończycy, aby móc je celebrować, muszą wziąć urlop.

W czasie trwania święta, Japończycy odwiedzają groby swoich bliskich, aby przywołać ich dusze na ziemię. Warto zaznaczyć, że mieszkańcy umieszczają papierowe latarnie wewnątrz swoich domostw. W ten sposób godnie i z szacunkiem witają duchy zmarłych. Ponadto, zdarza się, że Japończycy rozstawiają lampiony na progach domów, aby zmarli przodkowie bez problemu oraz bezpiecznie trafili na ziemię, do swoich domostw.

Podczas O - bon Japończycy w swoich domach przygotowują specjalne ołtarze, na których składają ofiary w postaci owoców, czy kwiatów.

W wielu japońskich miejscowościach organizowane są festiwale, pełne radości i tradycyjnego tańca Bon Odori. Uważa się, że taniec Bon Odori jest najpiękniejszą częścią święta O - bon. Warto podkreślić, że każdy region Japonii charakteryzuje się "swoim", oryginalnym tańcem, a także muzyką. W czasie trwania Święta Latarni, na ulicach japońskich miejscowości można zobaczyć i jednocześnie podziwiać Japończyków, którzy tańczą radosny taniec dla duchów zmarłych.

W ostatni dzień O - bon, Japończycy umieszczają papierowe lampiony na wodzie, aby wskazywały drogę powrotną duchom zmarłych przodków. Tradycja puszczania lampionów, które mają bezpiecznie zaprowadzić dusze do świata zmarłych nazywana jest Toro Nagashi. Co ciekawe, temu wydarzeniu towarzyszy pokaz fajerwerków.

Źródło: E. Wydrzyńska www.szybkajazda.pl, www.wikipedia.pl, www.znakownia.blox.pl, www.jipon.pl,

Fot. autorstwa Martino Nicoletti (Kake), udostępnione na commons.wikimedia.org 05.06.2012 na licencji Creative Commons.

Powrót