Polskie-Cmentarze.pl

Ciekawostki

Wtorek 17.04.2012, godz. 11:56Popiersie Stanisława Sulińskiego w Płocku

newsletter

W centrum widowiskowo - sportowym Orlen Arena w Płocku ustawiono marmurowy cokół, na którym zamontowano popiersie najwybitniejszego polskiego trenera piłki ręcznej, inicjatora tradycji piłki ręcznej w Płocku, Stanisława Sulińskiego.

Popiersie wybitnego trenera, Stanisława Sulińskiego wykonał artysta rzeźbiarz z Krakowa, Karol Badyna. Popiersie zostało wykonane z brązu. Popiersie Stanisława Sulińskiego zostało zamontowane na cokole z jasnego marmuru, którego wymiary wynoszą 50 x 50 x 150 cm. Na marmurowym cokole widnieje napis:

Stanisław Suliński 1942 - 2008, wybitny płocczanin, wspaniały trener i wychowawca młodzieży, twórca tradycji płockiej piłki ręcznej.

Sportowa społeczność miasta Płocka 2012

Popiersie Stanisława Sulińskiego znalazło swoje miejsce po prawej stronie od wejścia głównego do centrum widowiskowo - sportowego Orlen Areny.

Stanisław Suliński urodził się w 1942 roku w Osieku. Karierę sportową rozpoczął będąc w szkole średniej - był wtedy zawodnikiem Mazura Sierpc. Studiując na Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie, reprezentował barwy AZS - u. Warto podkreślić, że miał okazję grać w Akademickiej Reprezentacji Polski.

Kiedy Stanisław Suliński przeprowadził się do Płocka, rozpoczął pracę jako I trener drużyny seniorów. Stworzył autorski program nauczania piłki ręcznej, co zaowocowało awansem drużyny do I ligi w 1975 roku.

Zdobywca wielu nagród, a także medali sportowych. W 2002 roku otrzymał Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski.

Stanisław Suliński zmarł 26 października 2008 roku. Został pochowany na Starym Cmentarzu w Płocku.

Źródło: www.plock.gazeta.pl, www.zprp.pl.

Powrót