Polskie-Cmentarze.pl

Ciekawostki

Piątek 04.10.2013, godz. 11:06Ossuarium

Ossuarium

Ossuarium - łac. ossuarius kostny, ossua kości. Ossuarium jest naczyniem, służącym do przechowywania kości lub prochów zmarłego.

Ossuarium stanowią także budowle, wznoszone na terenie cmentarzy. Najczęściej, ossuarium budowano w momencie, kiedy w miejscu starego cmentarza powstawała nowa nekropolia. Wtedy też, w ossuarium umieszczano szczątki osób, pochowanych na starym cmentarzu.

Ossuaria tworzono również w miejscach wielkich bitew, po epidemiach lub klęskach.

Jednym z bardziej znanych ossuariów jest Ossuarium Świętego Jakuba, pochodzące z około 63 roku n.e. Kamienna urna zawiera szczątki pierwszego biskupa Jerozolimy, Jakuba Sprawiedliwego. Ossuarium charakteryzuje się prostą budową i skromnymi zdobieniami, co zgodne jest z mentalnością pierwszych chrześcijan. Kamienna urna, o długości około 50 cm, wykonana jest z kredy osadowej, pochodzącej z Mount Scopus w Jerozolimie. Na jednym z dłuższych boków ossuarium znajdują się ozdobne rozety. Natomiast z drugiej strony widnieje aramejska inskrypcja:

Jakub syn Józefa, brat Jezusa

Źródło: wikipedia.pl,

Fot. autorstwa Paradiso, udostępnione na wikipedia.pl 11.07.2008.

Powrót

Dodaj Komentarz

  • Aby zapobiec spamowi, proszę wprowadzić widoczny na poniższym obrazku kod zabezpieczający w pole tekstowe pod obrazkiem.

    Kod zabezpieczający

    Odśwież

  • wyślij

Komentarze