Polskie-Cmentarze.pl

Ciekawostki

Czwartek 14.02.2013, godz. 09:38Najbrzydsza kobieta świata została pochowana po 150 latach

Julia Pastrana

Julia Pastrana, nazywana "najbrzydszą kobietą świata", "kobietą-małpą", czy "Damą Pawianem", została pochowana w Meksyku 150 lat po śmierci. Zabalsamowane ciało Meksykanki, przez ponad wiek, było pokazywane jako atrakcja w wielu krajach oraz uniwersytetach.

Julia Pastrana urodziła się w 1834 roku w Meksyku. Kobieta cierpiała na wrodzoną chorobę, która powodowała, że całe ciało Meksykanki, z wyjątkiem wnętrza dłoni i stóp, było pokryte gęstym owłosieniem.

Już od najmłodszych lat Julia Pastrana była traktowana jako atrakcja przenośnych pokazów, organizowanych w Stanach Zjednoczonych. W latach 50. XIX wieku kobieta wyszła za mąż za Theodora Lenta, który postanowił pokazać ją Europejczykom. Meksykanka była pokazywana jako atrakcja w Londynie, Lipsku, Moskwie i Warszawie.

Julia Pastrana zmarła 24 marca 1860 roku w wyniku powikłań poporodowych. Warto podkreślić, że syn Julii Pastrany miał tę samą genetyczną chorobę, co ona.

Theodor Lent zabalsamował ciała żony i syna, a następnie, podczas tournee, pokazywał je w szklanych gablotach. W 1921 roku ciała odkupił cyrk w Norwegii, który wystawiał je publicznie do lat 70. XX wieku. Następnie, ciało Meksykanki zostało przekazane Uniwersytetowi w Oslo.

Władze Meksyku od wielu lat starały się o to, aby ciało Julii Pastrany wróciło do rodzinnego kraju. 2 sierpnia 2012 roku ogłoszono, że Julia Pastrana zostanie pochowana w Meksyku. Dzięki staraniom gubernatora stanu Sinaloa, Mario Lopeza, Julia Pastrana została pochowana w Meksyku 13 lutego 2013 roku. W pogrzebie, który odbył się na cmentarzu w Sinaloa de Leyva, uczestniczyło wielu mieszkańców, którzy chcieli pożegnać sławną Meksykankę.

Źródło: tvn24.pl, wikipedia.pl,

Fot. źródło: Hutchinson H N, Gregory J W & Lydekker R (1900) The Living Races of Mankind. Hutchinson, London; 1, 5, reprinted in: Proc. roy. Soc. Med. Volume 67 February 1974; udostępnione na wikipedia.pl 14.09.2008.

Powrót

Dodaj Komentarz

  • Aby zapobiec spamowi, proszę wprowadzić widoczny na poniższym obrazku kod zabezpieczający w pole tekstowe pod obrazkiem.

    Kod zabezpieczający

    Odśwież

  • wyślij

Komentarze