Polskie-Cmentarze.pl

Ciekawostki

Czwartek 05.07.2012, godz. 13:03Kobieta pochowana razem z ... krową

Above_Dunsop_Brook_-_geograph.org.uk_-_1519570_skalowane

Bardzo nietypowego odkrycia dokonali archeolodzy, badający anglosaski cmentarz z V wieku w Anglii. W angielskiej wiosce Oakington, naukowcy natrafili na grób, w którym znajdował się szkielet kobiety oraz szkielet ... krowy.

Na ten nietypowy pochówek natrafili naukowcy oraz studenci Uniwersytetu Metropolitalnego w Manchesterze i Uniwersytetu Centralnego Lancashire w Preston. Należy podkreślić, że jest to pierwszy wspólny grób kobiety oraz krowy, znaleziony na terenie Wielkiej Brytanii. Co prawda, archeologom znane są przypadki pochówków mężczyzn wraz ze zwierzęciem (najczęściej wraz z koniem), jednak nigdy nie natrafiono na wspólny grób kobiety i zwierzęcia.

Ponadto, kobieta została pochowana wraz z rozmaitymi kosztownościami, wśród których znalazły się między innymi: broszki, korale z bursztynu, czy przepaska z żelaznych ogniw, używana do zawieszania kluczy. Zarówno szkielet krowy, jak i drogocenne przedmioty osobiste, świadczą o zamożności pochowanej kobiety, a także o jej wysokim statusie społecznym. Warto dodać, że krowa odzwierciedla bogactwo, "gospodarską obfitość", a także siłę. Najprawdopodobniej, zmarła należała do regionalnej elity.

Według archeologów, kobieta została złożona do grobu wspólnie z przedmiotami, które zdaniem żałobników w najbardziej właściwy sposób utożsamiały znaczenie zmarłej dla społeczeństwa.

Źródło: www.wiadomosci.onet.pl,

Fot. autorstwa Michaela Grahama, udostępnione na commons.wikimedia.org 02.03.2011 na licencji Creative Commons.

Powrót

Dodaj Komentarz

 • Aby zapobiec spamowi, proszę wprowadzić widoczny na poniższym obrazku kod zabezpieczający w pole tekstowe pod obrazkiem.

  Kod zabezpieczający

  Odśwież

 • wyślij

Komentarze

 • Avatar
  P.K
  29.10.2012r.

  Ja chce być pochowana z moim kotem - bez żartów !!!