Polskie-Cmentarze.pl

Ciekawostki

Środa 19.03.2014, godz. 14:11Domofon, w którym usłyszymy głos Wisławy Szymborskiej

Domofon pełen poezji polskich poetów

Przy drzwiach wejściowych do jednej z kawiarni w Krakowie pojawił się niezwykły domofon. Niezwykły, ponieważ po wybraniu numeru usłyszymy głosy wybitnych polskich poetów, między innymi Wisławy Szymborskiej i Czesława Miłosza.

Krakowska kawiarnia nie jest miejscem przypadkowym. To właśnie tutaj bywała Wisława Szymborska, czy Czesław Miłosz. Gośćmi kawiarni są także tacy wybitni literaci, jak Julia Hartwig, Ryszard Krynicki, czy Ewa Lipska.

Po naciśnięciu konkretnego guzika domofonu, włączy się nagranie, na którym polscy poeci czytają wiersze swojego autorstwa. W domofonie możemy usłyszeć między innymi: "Pochwała snów" Wisławy Szymborskiej, "Dar" Czesława Miłosza, "Moja córeczka uczy się czytać" Ryszarda Krynickiego, czy "Jasne niejasne" Julii Hartwig.

Właściciele kawiarni, wspólnie z Krakowskim Biurem Festiwalowym chcieli w ten prosty, ale i oryginalny sposób przybliżyć ludziom poezję najwybitniejszych polskich twórców literatury.

Wisława Szymborska - wybitna poetka i eseistka. Laureatka Literackiej Nagrody Nobla, krytyk literacki oraz felietonistka. Jej dzieła były przekładane na wiele języków, między innymi: angielski, francuski, hiszpański, bułgarski, albański, czy chiński. Zmarła 1 lutego 2012 roku w Krakowie. Została pochowana na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie.

Czesław Miłosz był wybitnym poetą, eseistą, historykiem literatury, tłumaczem. Zmarł 14 sierpnia 2004 roku w Krakowie. Został pochowany w Krypcie Zasłużonych na Skałce.

Źródło: tvn24.pl.

Powrót

Dodaj Komentarz

  • Aby zapobiec spamowi, proszę wprowadzić widoczny na poniższym obrazku kod zabezpieczający w pole tekstowe pod obrazkiem.

    Kod zabezpieczający

    Odśwież

  • wyślij

Komentarze