Polskie-Cmentarze.pl

Krzosztof Klenczon

  • Urodzony(-a): 14 Styczeń 1942 (w Pułtusk)
  • Zmarł(-a): 07 Kwiecień 1981 (w Chicago)
  • Pochowany(-a): na Cmentarzu w Szczytno
Krzysztof Klenczon

Krzysztof Klenczon był wybitnym polskim muzykiem - kompozytorem, wokalistą i gitarzystą. Zmarł w 1981 roku, został pochowany na Cmentarzu Komunalnym w Szczytnie.

Krzysztof Klenczon urodził się 14 stycznia 1942 roku w Pułtusku. Już w młodości interesował się muzyką - uczył się gry na klarnecie i gitarze. W 1959 roku dostał się na studia (kierunek - budowa dróg i mostów) na Politechnice Gdańskiej. Jednak szybko przeniósł się na Studium Nauczycielskie - Wychowanie Fizyczne w Gdańsku. To tutaj poznał Karola Wargina, z którym wystąpił na Festiwalu Młodych Talentów w Szczecinie. Co więcej, zostali uznani za najlepszy duet wokalny.

Krzysztof Klenczon występował z różnymi zespołami. Karierę rozpoczynał z zespołem Niebiesko-Czarni, gdzie był gitarzystą. Później, grał z Czerwonymi Gitarami, by ostatecznie zostać liderem Trzech Koron. Co więcej, Klenczon był także kompozytorem. To on stworzył największe przeboje Czerwonych Gitar, między innymi: "Nikt na świecie nie wie", "Kwiaty we włosach", "Taka jak Ty", czy "Historia jednej znajomości". 

Wspólnie z zespołem Niebiesko-Czarni, na specjalne zaproszenie dyrektora paryskiej "Olimpii" Bruno Coquatrix, wyjechał do Paryża. W grudniu zespół występował w "Olimpii" w programie pod nazwą "Les Idoles des Jeunes". Było to niebywałe wyróżnienie, ponieważ w tym czasie występowały tam największe gwiazdy światowego formatu: Edith Piaf, Marlena Dietrich, The Beatles, czy Frank Sinatra.

Po zakończeniu współpracy z Niebiesko-Czarnymi, Krzysztof Klenczon rozpoczął występy z zespołem Pięciolinia, który przekształcił się w grupę Czerwone Gitary. To właśnie współpraca z Czerwonymi Gitarami była najlepszym okresem twórczości polskiego artysty. W tym czasie powstało wiele piosenek, które zostały okrzyknięte przebojami.

W czerwcu 1969 roku podczas VII Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu Krzysztof Klenczon wykonując piosenkę "Biały Krzyż", otrzymał Główną Nagrodę Ministra Kultury i Sztuki. Co więcej, zespół był także doceniany za granicą. Podczas targów płytowych "MIDEM" w Cannes otrzymali Nagrodę MIDEM, razem z takimi zespołami, jak The Beatles, czy The Monkes.

W 1970 roku Krzysztof Klenczon założył swój zespół - Trzy Korony. Trzy lata później wyjechał do Stanów Zjednoczonych, gdzie komponował, nagrywał i koncertował.

Krzysztof Klenczon zmarł 7 kwietnia 1981 roku w Chicago. Urnę z prochami złożono 25 lipca 1981 roku na Cmentarzu Komunalnym w Szczytnie.

Źródło: W. Wilczkowiak klenczon.pl, bibliotekapiosenki.pl, wikipedia.pl,

Fot. autorstwa Zbigniew.czernik, udostępnione na commons.wikimedia.org 25.09.2012 na licencji Creative Commons.

Wirtualna świeczka

Dodaj Komentarz

  • wyślij

Komentarze