Polskie-Cmentarze.pl

Krystyna Stolarska

Krystyna Stolarska

Krystyna Stolarska była polską wokalistką, kompozytorką, skrzypaczką, a także autorką tekstów. Zmarła w 2010 roku, została pochowana na Cmentarzu parafialnym św. Antoniego w Dąbrowie Górniczej.

Krystyna Stolarska urodziła się 30 października 1954 roku w śląskim Będzinie. Ukończyła Państwową Średnią Szkołę Muzyczną w klasie skrzypiec, a następnie studia na Wydziale Pedagogicznym Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

W latach 1973 - 1980 występowała z żeńskimi zespołami muzycznymi Amazonki i Pro Contra. Współpracowała także z grupą Krzysztofa Sadowskiego i zespołem Blues and Rock.

Debiut solowy Krystyny Stolarskiej miał miejsce w 1976 roku, kiedy to wspólnie z zespołem Pro Contra wystąpiła na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. Zaśpiewała wtedy piosenkę "Miłosennie". Później, wielokrotnie występowała na festiwalach w Opolu i Sopocie. Koncertowała także za granicą, odbywała międzynarodowe trasy koncertowe.

W 1982 roku artystka rozpoczęła solową karierę, występując pod pseudonimem "Gayga". Współpracowała wtedy z takimi zespołami, jak Sei Channel, czy Pro-Rock. Na szczyty list przebojów Krystyna Stolarska trafiła z takimi piosenkami, jak: "Jeszcze godzin tyle", "Ja ruchomy cel", czy "Graj, nie żałuj strun".

Muzykę komponowała samodzielnie lub korzystała z utworów, skomponowanych przez Tadeusza Nalepę, czy Katarzynę Gartner. Teksty do jej piosenek pisali między innymi: Andrzej Kuryło, Andrzej Sikorowski, czy Marek Gaszyński. 

W latach 90. artystka występowała pod pseudonimem "MC Diva". Wydała wtedy kilka albumów, a także koncertowała z ówczesnymi gwiazdami muzyki pop.

"Gayga" nazywana była "pierwszą polską punkówą". W repertuarze wokalistki znalazły się utwory, zawierające elementy bluesa, popu i rocka.

Krystyna Stolarska zdobyła wiele cennych nagród muzycznych - wygrywała plebiscyty radiowe, telewizyjne i prasowe.

Krystyna Stolarska zmarła 30 lipca 2010 roku w Siemianowicach Śląskich. Została pochowana na Cmentarzu parafialnym św. Antoniego w Dąbrowie Górniczej.

Źródło: krystynastolarska.blogspot.com, wikipedia.pl, tvn24.pl.

Wirtualna świeczka

Dodaj Komentarz

  • wyślij

Komentarze