Polskie-Cmentarze.pl

Tomasz Kowalski

Tomasz Kowalski

Tomasz Kowalski - polski alpinista, himalaista. Zdobył 6 z 9 szczytów Korony Ziemi, był organizatorem oraz uczestnikiem kilkunastu wypraw górskich. Był członkiem Klubu Wysokogórskiego Warszawa. 5 marca 2013 roku zdobył Broad Peak. Niestety, nie udało mu się bezpiecznie zejść ze szczytu.

Tomasz Kowalski urodził się w 1985 roku w Dąbrowie Górniczej. Już od najmłodszych lat interesował się górami. Jak pisał na swoim blogu: "Rodzice i brat zaszczepili we mnie pasję do wspinaczki i podróży dzięki temu od najmłodszych lat miałem do czynienia z turystką i górami".

W 2004 roku Tomasz Kowalski stanął na szczycie Mont Blanc. Jego marzeniem z dzieciństwa było zdobycie szczytów Korony Ziemi - zdobył sześć z dziewięciu szczytów.

W 2011 roku Tomasz Kowalski został uhonorowany Nagrodą im. Andrzeja Zawady, dzięki której mógł zorganizować wyprawę w Pamir i Tienszan.

Kilka miesięcy mieszkał w Genui, Manchesterze, Nowym Yorku, Brisbane, czy kanadyjskim Squamish. Uważał, że "życie polega na spełnianiu marzeń. Swoich i cudzych".

Był uczestnikiem zimowej wyprawy Polskiego Związku Himalaizmu, której celem było zdobycie Broad Peak. Przed "wyprawą życia", na swoim blogu napisał:

Jutro ruszamy w góry. Kolejna, ale naprawdę wyjątkowa wyprawa życia. Trzymajcie kciuki,bo jest okazja napisać kolejny rozdział historii himalaizmu. Ale by było...

5 marca 2013 roku, wspólnie Adamem Bieleckim, Arturem Małkiem oraz Maciejem Berbeką, zdobył szczyt Broad Peak. Niestety, Maciejowi Berbece i Tomaszowi Kowalskiemu nie udało się bezpiecznie zejść ze szczytu.

Tomasz Kowalski i Maciej Berbeka zginęli w Karakorum, tuż po zdobyciu Broad Peak. 5 marca, podczas zejścia ze szczytu, Berbeka i Kowalski oddzielili się od pozostałych uczestników wyprawy i niestety, nie zdołali powrócić na noc do obozu. To zmusiło ich do biwakowania w ekstremalnie ciężkich warunkach na przełęczy 7900 m. Pakistańczyk, poszukujący zaginionych Polaków, nie trafił na żaden ślad himalaistów. Trzy dni później, kierujący wyprawą Krzysztof Wielicki poinformował, że Tomasz Kowalski i Maciej Berbeka zostali uznani za zmarłych.

Źródło: magisterkowalski.blogspot.com, tvn24.pl, wikipedia.pl,

Fot. autorstwa Kogo, udostępnione przez Szumyk na wikipedia.pl 21.12.2004 na licencji Creative Commons.

Wirtualna świeczka

Dodaj Komentarz

  • wyślij

Komentarze