Polskie-Cmentarze.pl

Cmentarz Komunalny

Opis cmentarza: Cmentarz przy ulicy Kaszubskiej jest pierwszym nowoczesnym cmentarzem miasta. Założony został jako cmentarz parafialny w 1797 roku, przez ówczesną parafię Marii Panny (niem. St. Marien Gemeinde). Jako miejsce nowego cmentarza wybrano wzgórza położone na wschód od prawobrzeżnej części miasta. Na wzgórzach tych usypany był wówczas tzw. "rosyjski szaniec" oraz mieściła się plantacja drzew morwowych, założona przez niejakiego Strasburga, nauczyciela Szkoły Kadetów.

Od czasu założenia cmentarza przy Kaszubskiej, nie chowano już zmarłych w kościele Mariackim, ani nie korzystano ze średniowiecznego cmentarza wokół kościoła (obecnie plac Mariacki). W ciągu XIX oraz XX wieku obszar cmentarza powiększano kilka razy, cmentarz pełnił rolę cmentarza miejskiego. W październiku 1896 roku oddano do użytku budynek kostnicy i kaplicy - zachował się on do dziś.

Warto wspomnieć, że z kwater od strony obecnej ulicy Obrońców Wybrzeża korzystali mieszkańcy prawobrzeżnej części miasta, a od strony obecnej Kaszubskiej mieścił się cmentarz gminy żydowskiej (zachował się do dziś dom pogrzebowy, uznany za zabytek).

Źródło: http://www.zimslupsk.pl

Ulica: Kaszubska 4

76-200 Słupsk

Telefon: 059 841-37-22

Kategoria: Komunalny

Powrót

Ostatnio dodani zmarli