Polskie-Cmentarze.pl

Maksymilian Faktorowicz

  • Urodzony(-a): 15 Wrzesień 1872 (w Zduńska Wola)
  • Zmarł(-a): 30 Sierpień 1938 (w Los Angeles)
  • Pochowany(-a): na Cmentarzu w Warszawa
Maksymilian Faktorowicz

Maksymilian Faktorowicz - wybitny Polak, producent i wynalazca kosmetyków Max Factor, używanych przez kobiety na całym świecie.

Maksymilian Faktorowicz urodził się 15 września 1872 roku w Zduńskiej Woli. Jako 14-latek rozpoczął pracę jako pomocnik aptekarza i dentysty. Te "praktyki" dały mu okazję do eksperymentowania z mieszankami kremów, perfum, a także innych kosmetyków.

Kiedy miał 20 lat, założył własny sklep drogeryjno - perukarski w Moskwie. Współpracował również z Cesarskim Teatrem Imperialnym, gdzie wykonywał charakteryzację aktorów. Stał się doradcą "kosmetycznym" rosyjskich elit i dworu carskiego.

W 1904 roku Maksymilian Faktorowicz wyjechał do Stanów Zjednoczonych. Trzy lata później założył sklep drogeryjno - perukarski w Los Angeles, a następnie rozpoczął współpracę z aktorami filmowymi w Hollywood. Kiedy w 1914 roku Faktorowicz zobaczył pierwszy w życiu film, po obejrzeniu którego stwierdził, iż pomadki, używane do ciężkiego makijażu teatralnego wyglądają strasznie. Postanowił więc stworzyć własną paletę kolorów, stosowanych w makijażu. W tym samym roku opracował autorski sposób łatwo nakładanego i zmywanego makijażu dla aktorów filmowych. Ciekawostką jest, że to właśnie Maksymilian Faktorowicz jako pierwszy użył słowa "make-up". Ponadto, jego wynalazkiem było m.in. pakowanie kosmetyków do tubek.

Kiedy Faktorowicz wprowadził na rynek 12 odcieni płynnego podkładu, zyskał miano mistrza. Jako pierwsi, podkład wypróbowali Charlie Chaplin i Buster Keaton, którzy sami przyszli do Faktorowicza z prośbą o pokazanie, jak należy używać kosmetyku. Później, coraz więcej artystów chciało, aby sam Maksymilian Faktorowicz wykonywał im makijaż - na planie filmowym lub w studiu. W ten sposób powstał pierwszy profesjonalny salon fryzjersko-kosmetyczny, do którego ustawiały się kolejki gwiazd filmowych. Co ważne, w salonie Faktorowicza, aktorzy mogli składać specjalne zamówienia. Jedno z takich zamówień złożyła Pfyllis Haver, która zażyczyła sobie sztuczne rzęsy. Sztuczne rzęsy stały się hitem wśród wszystkich kobiet, nie tylko na gwiazd filmowych. Co ważne, sława Maksymiliana Faktorowicza zaczęła wykraczać poza kręgi aktorskie, dzięki czemu z jego kosmetyków mogły korzystać wszystkie kobiety.

W 1927 roku firma Max Factor rozpoczęła działalność marketingową na terenie całych Stanów Zjednoczonych. W 1929 roku Maksymilian Faktorowicz otrzymał Oscara za charakteryzację.

Maksymilian Faktorowicz zmarł 30 sierpnia 1938 roku.

Źródło: maxfactor.pl, wikipedia.pl, kobieta.interia.pl.

Wirtualna świeczka

Dodaj Komentarz

  • wyślij

Komentarze