Polskie-Cmentarze.pl

Nina Andrycz

  • Urodzony(-a): 11 Listopad 1912 (w Brześć Litewski)
  • Zmarł(-a): 31 Styczeń 2014 (w Warszawa)
  • Pochowany(-a): na Cmentarzu w Warszawa
Nina Andrycz

Nina Andrycz była wybitną polską aktorką teatralną, filmową i telewizyjną, a także poetką. Gwiazda polskiego kina zmarła 31 stycznia 2014 roku, została pochowana na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie.

Nina Andrycz urodziła się 11 listopada 1912 roku w Brześciu Litewskim. Rozpoczęła studia prawnicze na Uniwersytecie Wileńskim, a następnie historyczne na Uniwersytecie Warszawskim. Jednak, ostatecznie, w 1934 roku ukończyła Państwowy Instytut Sztuki Teatralnej pod okiem Aleksandra Zelwerowicza.

W sezonie 1934-1935 występowała na deskach wileńskiego Teatru na Pohulance. Od 1935 roku współpracowała z Teatrem Polskim, gdzie stworzyła ponad sto niezapomnianych ról. Na jednym ze spotkań autorskich opowiadała, jak bardzo związana jest z Teatrem Polskim. Powtarzała, że traktowała to miejsce jak swój drugi dom.

Nina Andrycz wcieliła się w postać, między innymi: tytułowej Marii Stuart, Solange w "Lecie w Nohant", Szimeny w "Cydzie", Elżbiety w "Don Carlosie", Królowej Małgorzaty w "Ryszardzie III", czy tytułowej Pani Dulskiej.

Od końca lat 50. Nina Andrycz występowała w Teatrze Telewizji. Natomiast, na dużym ekranie można ją było zobaczyć niezwykle rzadko. Wystąpiła w takich produkcjach, jak: "Warszawska premiera" Jana Rybkowskiego, "Kontrakt" Krzysztofa Zanussiego, czy "Serce na dłoni" Krzysztofa Zanussiego.

Jej nazwisko kojarzone jest głównie z rolami kobiet z wyższych sfer - królowych, czy arystokratek.

Nina Andrycz była również poetką. W 1983 roku wydała tomik poezji "To teatr", w 1989 roku - "Róża dla nikogo". Trzy lata później ukazała się powieść Niny Andrycz - "My rozdwojeni", w której opisała początki swojej kariery aktorskiej.

W 1996 roku powstał film dokumentalny o Ninie Andrycz "Już nie mogę przestać być damą".

W 1996 roku gwiazda została uhonorowana Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.

Nina Andrycz zmarła 31 stycznia 2014 roku w Warszawie. Została pochowana na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie.

Źródło: filmpolski.pl, wikipedia.pl, tvn24.pl. 

Wirtualna świeczka

Dodaj Komentarz

  • wyślij

Komentarze