Polskie-Cmentarze.pl

Sławomir Mrożek

  • Urodzony(-a): 29 Czerwiec 1930 (w Borzęcin)
  • Zmarł(-a): 15 Sierpień 2013 (w Nicea)
  • Pochowany(-a): na Cmentarzu w Kraków
Sławomir Mrożek

Sławomir Mrożek był wybitnym polskim dramatopisarzem, prozaikiem i rysownikiem. Jest autorem wielu opowiadań satyrycznych, a także utworów dramatycznych o tematyce politycznej, obyczajowej, psychologicznej i filozoficznej. Zmarł w sierpniu 2013 roku, został pochowany w Panteonie Narodowym w Krakowie.

Sławomir Mrożek urodził się 29 czerwca 1930 roku w Borzęcinie. Ukończył Liceum im. Nowodworskiego w Krakowie.

Pierwszy sukces Sławomir Mrożek odniósł w 1950 roku, kiedy to otrzymał nagrodę "Szpilek" za rysunkowe żarty. Trzy lata później publikował swoje cykle rysunków satyrycznych w "Przekroju". W tym samym roku wydał zbiory opowiadań ("Opowiadania z Trzmielowej Góry i "Półpancerze praktyczne"), które stanowiły jego debiut literacki.

W 1956 roku na rynku księgarskim pojawiła się powieść satyryczna "Maleńkie lato", a rok później - tom opowiadań "Słoń". Jako dramaturg Sławomir Mrożek zadebiutował w 1958 roku, wystawioną w Teatrze Dramatycznym w Warszawie sztuką "Policja". W kolejnych latach w Polsce pojawiły się takie utwory, jak: "Indyk" (1961), "Zabawa" (1962), "Czarowna noc" (1963), "Tango" (1964). To właśnie dramat "Tango" przyniósł Sławomirowi Mrożkowi światową sławę.

W 1963 roku Sławomir Mrożek wyjechał do Włoch. Ponadto, mieszkał we Francji, Stanach Zjednoczonych, czy Niemczech. W 1968 roku na łamach paryskiej "Kultury"Sławomir Mrożek opublikował list protestacyjny przeciwko interwencji wojsk Układu Warszawskiego w Czechosłowacji, a w grudniu 1981 roku zaprotestował przeciwko wprowadzeniu stanu wojennego.

W latach 60. dzieła Sławomira Mrożka wystawiano na deskach teatrów na całym świecie. Sławomir Mrożek "stał się klasykiem dramatu współczesnego".

Sławomir Mrożek był laureatem wielu prestiżowych wyróżnień. W 2003 roku otrzymał jedno z najważniejszych francuskich odznaczeń państwowych - Order Kawalera Legii Honorowej. Rok później został uhonorowany nagrodą Fundacji Kultury Polskiej - "Złotym Berłem". We wrześniu 2010 roku w Warszawie, na Festiwalu "Mrożek na XXI wiek" inaugurującym obchody 80. rocznicę urodzin pisarza, odebrał Złoty Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis.

Do najważniejszych utworów Sławomira Mrożka należą dramaty: "Tango", "Miłość na Krymie", "Emigranci" oraz "Wdowy". Jest także autorem książki "Varia. Życie i inne okoliczności" oraz satyrycznych opowiadań i humoresek, takich jak "Słoń" i "Wesele w Atomicach".

Sławomir Mrożek zmarł 15 sierpnia 2013 roku w Nicei. Wybitny pisarz został pochowany w Panteonie Narodowym, przy Kościele Piotra i Pawła w Krakowie.

Źródło: culture.pl, wiadomosci.onet.pl, wikipedia.pl,

Fot. autorstwa Mariusza Kubika, udostępnione na commons.wikimedia.org 13.06.2006 na licencji Creative Commons.

Wirtualna świeczka

Dodaj Komentarz

  • wyślij

Komentarze