Polskie-Cmentarze.pl

Andrzej Zaucha

  • Urodzony(-a): 12 Styczeń 1949 (w Kraków)
  • Zmarł(-a): 10 Październik 1991 (w Kraków)
  • Pochowany(-a): na Cmentarzu w Kraków
Andrzej Zaucha

Andrzej Zaucha był wybitnym, wszechstronnym artystą - muzykiem, wokalistą jazzowym, saksofonistą, instrumentalistą, aktorem, a także artystą kabaretowym. Zmarł w 1991 roku, został pochowany na Cmentarzu Batowickim w Krakowie.

Andrzej Zaucha urodził się 12 stycznia 1949 roku w Krakowie. W młodości trenował kajakarstwo i odnosił sukcesy na tym polu. Młody Zaucha trzykrotnie zdobywał mistrzostwo kraju. Co ciekawe, w 1964 roku Andrzej Zaucha został wytypowany do udziału w Igrzyskach Olimpijskich w Tokio, jednak zrezygnował z udziału w tak ważnym wydarzeniu sportowym na rzecz kariery muzycznej.

Debiutował w amatorskim zespole Czarty, gdzie grał na perkusji. Później Andrzej Zaucha został solistą grupy Telstar. W latach 1968 - 1971 był wokalistą jazzrockowego zespołu Dżamble, z którą nagrał piosenkę "Wymyśliłem Ciebie". To właśnie tę piosenkę zaprezentował na cenionym festiwalu "SFJ Jazz nad Odrą" 69 we Wrocławiu.

W 1971 roku Andrzej Zaucha rozpoczął współpracę z zespołem Anawa.

W latach 1973 - 1979 Andrzej Zaucha występował w różnych zespołach rozrywkowych, z którymi koncertował zarówno w kraju, jak i za granicą. Od 1980 roku muzyk występował solo. Współpracował ze znanymi jazzmanami, między innymi z Michałem Urbaniakiem, czy Jarosławem Śmietaną, a także z zespołami, grającymi jazz tradycyjny - Old Metropolitan Band czy Playing Family.

Wspólnie z Big Bandem Wiesława Pieregorólki nagrał LP A.Zaucha.

W 1988 roku Andrzej Zaucha wystąpił na Festiwalu w Opolu. Wtedy też muzyk stał się jedną z największych i najbardziej popularnych gwiazd muzyki rozrywkowej w Polsce. Piosenki, takie jak np., "Czarny Alibaba", "C'est la vie", "Rozmowa z Jędrkiem", "Bądź moim natchnieniem", czy "Byłaś serca biciem" stały się prawdziwymi przebojami i co ważne - są popularne do dziś.

Andrzej Zaucha wystąpił w epizodycznych rolach w takich filmach, jak: "Miłość z listy przebojów" Marka Nowickiego, "Misja specjalna" Janusza Rzeszewskiego, "Trzy dni bez wyroku" Wojciecha Wójcika.

Andrzej Zaucha za swoją działalność muzyczną otrzymał wiele cennych nagród, między innymi: nagrodę indywidualną dla najlepszego wokalisty na festiwalu "SFJ Jazz nad Odrą" 69 we Wrocławiu, czy wyróżnienia na koncercie Premiery Festiwalu w Opolu.

Andrzej Zaucha zmarł 10 października 1991 roku w Krakowie. Został pochowany na Cmentarzu Batowickim w Krakowie.

Źródło: wikipedia.pl, zauchafestiwal.pl, muzyka.onet.pl. 

Wirtualna świeczka

Dodaj Komentarz

  • wyślij

Komentarze