Polskie-Cmentarze.pl

Aleksander Bednarz

  • Urodzony(-a): 06 Styczeń 1941 (w Drohobycz)
  • Zmarł(-a): 27 Styczeń 2013 (w Warszawa)
  • Pochowany(-a): na Cmentarzu w Łódź
Aleksander Bednarz

Aleksander Bednarz był wybitnym polskim aktorem teatralnym i filmowym, a także reżyserem teatralnym. Zmarł 27 stycznia 2013 roku, został pochowany na Cmentarzu Komunalnym "Doły" w Łodzi.

Aleksander Bednarz urodził się 6 stycznia 1941 roku w Drohobyczu. W 1962 roku ukończył Państwową Wyższą Szkołę Teatralną im. Ludwika Solskiego w Krakowie.

W tym samym roku zadebiutował na deskach Teatru im. Solskiego w Tarnowie. Współpracował także z Teatrem Śląskim w Katowicach, Teatrem Bagatela w Krakowie, Teatrem Starym w Krakowie, Teatrem Ludowym w Krakowie  czy Teatrem Śląskim w Katowicach.

W 1988 roku Aleksander Bednarz pełnił funkcję wykładowcy Wydziału Aktorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Od 1989 roku był aktorem Teatru im. Jaracza w Łodzi.

Na swoim koncie artystycznym aktor ma kilkaset ról filmowych i teatralnych. Widzowie mogli podziwiać jego grę aktorską w takich spektaklach, jak: "Kartoteka" w reżyserii Mariana Sienkiewicza, "Wszystko dobre, co się dobrze kończy" w reżyserii Jerzego Jarockiego, "Lalka", "Nie-boska komedia" w reżyserii Konrada Swinarskiego, czy "Zbrodnia i kara" w reżyserii Leszka Wosiewicza.

Aleksandra Bednarza można było podziwiać na dużym ekranie. Wystąpił w takich produkcjach, jak: "Psy", "Krótki film o zabijaniu", "Wiedźmin", czy "Różyczka".

Aleksander Bednarz otrzymał wiele cennych nagród, między innymi Grand Prix za rolę tytułową w spektaklu "Pan Paweł", Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski z okazji obchodów 110-lecia Teatru Jaracza w Łodzi, czy Odznakę Honorową "Zasłużony dla Kultury Polskiej". 

Aleksander Bednarz zmarł 27 stycznia 2013 roku w Warszawie. Został pochowany na Cmentarzu Komunalnym "Doły" w Łodzi.

Źródło: filmpolski.pl, wikipedia.pl, tvn24.pl.

Wirtualna świeczka

Dodaj Komentarz

  • wyślij

Komentarze