Polskie-Cmentarze.pl

Cmentarz żydowski w Olsztynie

Schody łączące kiedyś starą i nową część nieistniejącego cm.żydowskiego w Olsztynie, Autor Żbiczek-Praca własna, Plik udost. na licencji CC 3.0

Ulica: Zyndrama z Maszkowic 2

10 - 133 Olsztyn

Intro:

Cmentarz żydowski (kirkut) zlokalizowany w Olsztynie przy ul. Zyndrama z Maszkowic 2 (róg ul. Grunwaldzkiej). Do cmentarza przylega budynek Domu Pożegnań, Bet Tahara zaprojektowanego przez światowej sławy archtekta Ericha Mendelsohna, w którym odkryto bogate malowidła na sklepieniu. Obecnie budynek jest odrestaurowywany przez Wspólnotę Kulturową Borussia.

Opis:

Cmentarz został utworzony w 1818 roku i zajmował powierzchnię 0,48 hektara. Ostatni znany pochówek odbył się w 1940 roku; cmentarz został zamknięty w 1955 roku. Na przełomie lat 1969/1970 cmentarz został zlikwidowany i przemieniony w zieleniec.

W 1997 roku teren cmentarza został wykorzystany jako plac manewrowy dla pobliskiej budowy mieszkań komunalnych, co przyczyniło się do dalszego zniszczenia pozostałości kirkutu.

Na terenie cmentarza nie ocalał ani jeden nagrobek; zachowały się schodki, pozostałości murowanego ogrodzenia oraz fragmenty grobowców wrośniętych w drzewa. Część cmentarnych nagrobków wykorzystano do umocnienia skarpy na zapleczu budynku „Casablanki” górującego nad parkiem zamkowym w Olsztynie część macew została wykorzystana jako surowiec kamieniarski.

Obiekt wpisany do rejestru zabytków 20 kwietnia 1988 roku.

Źródło: http://pl.wikipedia.org

Powrót
  • Lokalizacja

  • Ciekawe miejsca w Twojej okolicy

Dodaj Komentarz

  • wyślij

Komentarze