Polskie-Cmentarze.pl

Cmentarz Legionistów Polskich

Cmentarz Legionistów Polskich w Jastkowie

Ulica:

21 - 002 Jastków

Intro:

W niewielkiej miejscowości Jastków, położonej na terenie województwa lubelskiego znajduje się Cmentarz Legionistów Polskich. Na polskim cmentarzu wojennym pochowano żołnierzy Legionów Polskich, poległych w czasie I wojny światowej.

Opis:

Cmentarz Legionistów Polskich, którego powierzchnia wynosi 1340 m2, powstał w 1915 roku, zaraz po zakończeniu bitwy pod Jastkowem. W bitwie tej śmierć poniosło 128 legionistów polskich oraz 108 wojskowych, pochodzenia austriackiego. Wszyscy zostali pochowani na terenie cmentarza w Jastkowie.

Warto podkreślić, że przed 15. rocznicą bitwy pod Jastkowem, szczątki żołnierzy austriackich zostały przeniesione na cmentarz wojenny w Garbowie. W tym samym czasie uporządkowano teren nekropolii, wybudowano ogrodzenie, postawiono nowe betonowe krzyże, a także rozpoczęto budowę pomnika.

W czerwcu 1931 roku na Cmentarzu Legionistów Polskich w Jastkowie odbyła się uroczystość odsłonięcia pomnika. Gościem honorowym uroczystości był prezydent Ignacy Mościcki. Rok później w Jastkowie powołano parafię, która miała sprawować opiekę nad polskim cmentarzem.

Źródło: www.wikipedia.pl, www.powiatlubelski.pl,

Fot. autorstwa Pablo000, udostępnione na wikipedia.pl 31.08.2008 na licencji Creative Commons.

Powrót

Galeria

  • Lokalizacja

  • Ciekawe miejsca w Twojej okolicy

Dodaj Komentarz

  • wyślij

Komentarze