Polskie-Cmentarze.pl

Cmentarz wojenny nr 306 - Łąkta Dolna

Cmentarz wojenny nr 306 - Łąkta Dolna

Ulica:

32 - 733 Łąkta Dolna

Intro:

Łąkta Dolna jest miejscowością województwa małopolskiego, położoną w powiecie bocheńskim, gminie Trzciana. Malowniczo położona wieś zajmuje dolinę rzeki Sanki, a otoczona jest łagodnymi stokami, które poprzecinane są potokami.

Opis:

W północnej części wsi, na wzgórzu zwanym „Nagórze”, na wysokości 330 m n.p.m. znajduje się cmentarz wojenny nr 306. Jest to jeden z 400 zachodnio – galicyjskich cmentarzy wojennych. Nekropolia położona jest z dala od zabudowań, na obrzeżach lasu „Dębiny”, wśród pól oraz zagajników. Dzięki niespotykanemu położeniu, z cmentarza wojennego nr 306 roztacza się niezwykle piękna i urokliwa panorama widokowa na szczyt Beskidu Wyspowego. Ponadto, w bliskim sąsiedztwie nekropolii znajdują się trzy inne cmentarze wojenne nr – 305, 307 i 308. Będąc w okolicy, na pewno warto zwiedzić wszystkie te magiczne miejsca pamięci. Aby dotrzeć na cmentarz nr 306 należy kierować się na wschód od gruntowej drogi prowadzącej z Łąkty do Leszczyny. Co ważne, droga na cmentarz (miejsca, w których należy skręcić z głównej szosy) oznakowana jest oryginalnymi, betonowymi tablicami informacyjnymi na betonowym słupie.

Nekropolia, którą zaprojektował Franz Stark, oparta jest na planie prostokąta, a jej powierzchnia wynosi 448 m2. Cmentarz ogrodzony jest niskimi, masywnymi słupkami z kamienia, które nakryte są betonowymi daszkami. Między słupami znajduje się niski lecz masywny drewniany płot. Na teren wojennego miejsca pamięci można wejść przez niską, drewnianą furtkę.

Cmentarz wojenny nr 306 został wykonany bardzo solidnie, a jego wystrój jest podobny do wystroju cmentarza wojennego nr 305. Głównym elementem nekropolii jest stojąca przy jednej ze ścian ogrodzenia kamienna ściana pomnikowa z kamiennym krzyżem oraz betonową ławeczką. Na nagrobkach ustawiono jedenaście betonowych stel z żeliwnymi tablicami pamiątkowymi, na których zostały wytłoczone krzyże maltańskie i wieńce laurowe oraz nazwiska pochowanych tam żołnierzy. Dodatkowym elementem dekoracyjnym wojskowego miejsca pamięci nr 306 są dwa umocowane na cokołach granitowe obeliski w formie prostopadłościanu, na których umieszczono duże tablice inskrypcyjne. Jeden z głazów ma cokół betonowy, drugi natomiast - murowany z kamienia ciosanego. Na jednej z tablic widnieje napis w języku niemieckim, który brzmi:

Czasy, którym poświęciliśmy się, dały więcej, niezmiernie więcej, niż nam zabrały. Dały potęgę odczuwania, która z niewolników czyni panów i wskazuje cele wieńczące dzieło.

Na cmentarzy znajduje się jeszcze jeden nagrobek o formie innej niż pozostałe. Znajdują się na nim dwie tablice – na górnej i dolnej płaszczyźnie.

Na cmentarzu wojennym nr 306 w Łąkcie Dolnej pochowano 110 żołnierzy niemieckich, którzy zginęli na okolicznych polach, w grudniu 1914 roku w walkach podczas operacji limanowsko – łapanowskiej.

Podobnie jak cmentarz wojenny nr 305, również i ta nekropolia, z biegiem czasu oraz pod wpływem czynników naturalnych zaczęła ulegać niszczeniu. W 1994 roku cmentarz został wpisany na listę zabytków nieruchomych. Kilka lat później wykonano remont cmentarza, uprzątnięto zbędne śmieci i roślinność. Obecnie, teren nekropolii w Łąkcie Dolnej jest systematycznie pielęgnowany – przez mieszkańców oraz młodzież szkolną. Z okazji Święta Zmarłych, uczniowie zapalają znicze na grobach żołnierzy i dbają o to, aby cmentarz w ten szczególny dzień wyglądał wyjątkowo. 

Zobacz cmentarz wojenny nr 305 - Łąkta Dolna

Zobacz cmentarz wojenny nr 304 - Łąkta Górna

Zobacz cmentarz wojenny nr 307 - Łąkta Dolna

Źródło: www.wikipedia.pl, www.cksit.w.interia.pl,

Fotautorstwa Jerzego Opioły, udostępnione na www.wikipedia.pl 15.11.2010 na licencji Creative Commons.

Powrót

Galeria

  • Lokalizacja

  • Ciekawe miejsca w Twojej okolicy

Dodaj Komentarz

  • wyślij

Komentarze